Darowizna od rodziny - kiedy jesteśmy zwolnieni z podatku?

i

Autor: pexels.com - Karolina Grabowska Darowizna od rodziny - kiedy jesteśmy zwolnieni z podatku?

Dostałeś gotówkę od rodziców? W tych przypadkach skarbówka każe zapłacić podatek!

2022-08-21 10:18

Pieniądze od rodziców, dziadków czy krewnych dostaje większość z nas. I choć darowizny od najbliższej rodziny zazwyczaj są zwolnione od podatków, to istnieje kilka wyjątków. Jeżeli nie dopilnujemy formalności, spodziewajmy się problemów ze skarbówką.

Zanim przyjmiemy pieniądze od rodziny, powinniśmy dokładnie zapoznać się z przepisami dotyczącymi darowizn. Kto jest zwolniony z podatku od darowizny? Do jakiej kwoty pieniądze mogą zostać przekazane w formie gotówki, a powyżej której na rachunek bankowy? Jakich formalności należy dopilnować?

Darowizna od rodziny - kiedy jesteśmy zwolnieni z podatku?

Z całkowitego zwolnienia z podatku od darowizny mogą skorzystać osoby, które otrzymały ją od żony, męża, córki, syna, wnuczki, wnuka, prawnuczki, prawnuka, matki, ojca, babci, dziadka, prababci, pradziadka, pasierbicy, pasierba, siostry, brata, macochy, ojczyma. Wartość darowizny nie może jednak przekraczać 9 637 złotych. Co ważne, liczy się łączny majątek otrzymany w ciągu pięciu lat od jednej osoby. Kwota niższa niż 9 637 złotych nie musi być przelewana na rachunek bankowy - można spokojnie wręczyć ją "do ręki".

Co w przypadku, gdy darowizna od tych osób przekroczy 9 637 złotych? Wówczas również możemy skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku. Należy jednak dopilnować formalności, a mianowicie złożyć w urzędzie skarbowym bezpłatny formularz podatkowy SD-Z2. Mamy na to sześć miesięcy od otrzymania darowizny. Dodatkowym warunkiem zwolnienia z podatku jest przekazanie darowizny na rachunek bankowy. Oznacza to, że pieniędzy nie można przekazać w gotówce "z ręki do ręki". Obowiązku składania formularza można uniknąć, gdy zawrze się umowę w formie aktu notarialnego.

Niezgłoszona darowizna - jakie konsekwencje?

Jeśli nie złożymy formularza w ciągu sześciu miesięcy (spóźnimy się choćby jeden dzień) albo nie udokumentujemy otrzymania pieniędzy – zapłacimy podatek.

Jeśli dopiero w trakcie kontroli urzędu skarbowego albo urzędu celno-skarbowego przyznamy się do majątku, który mamy z darowizny – zapłacimy podatek w wysokości 20% wartości tego majątku.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Ministerstwa Finansów.

Eska Summer City Olsztyn! Stylizacja, oklejanie, detailing i super samochody

Specjalistą od finansowych niespodzianek jest też Albert z ESKI.

Włącz WKRĘTARKĘ i posłuchaj, jak nastraszył słuchaczkę :)

Listen to "Zadłużenie" on Spreaker.