Dodatek dla sierot zupełnych. Ile wynosi w 2023 roku? Jakie warunki należy spełnić?

i

Autor: pixabay.com

Finanse

Dodatek dla sierot zupełnych. Ile wynosi w 2023 roku? Jakie warunki należy spełnić?

2023-07-17 12:35

Dla sierot zupełnych przysługuje świadczenie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wynosi on 500 zł. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać pieniądze? Odpowiedź znajdziesz w artykule poniżej.

Dodatek dla sierot. Jakie warunki należy spełnić, by go otrzymać?

Dodatek dla sierot zupełnych jest pomocą finansową dla osób, które nie posiadają rodziców. Jednak wypłata może mieć także miejsce, gdy matka dziecka zmarła, a sytuacja ojca jest nieznana, czyli potencjalnie wciąż może żyć.

- W tym wypadku ojciec wnioskodawcy musi być osobą nieznaną już w momencie narodzin. Dodatek jest wypłacamy każdej sierocie zupełnej, niezależnie od tego, ile sierot zupełnych jest uprawnionych do tej samej renty rodzinnej - mówi Anna Grabowska, regionalny rzecznik prasowy w województwie warmińsko-mazurskim.

Oznacza to, że jeśli w rodzinie jest kilka sierot, pieniądze może otrzymać każda z nich. Według rzeczniczki, dodatek ten nie jest wypłacany jednak każdej osobie, która nie ma rodziców. Aby dostać dodatkowe pieniądze trzeba spełnić dwa warunki jednocześnie. Pierwszy zakłada kompletne sieroctwo lub częściowe (w przypadku nieznanego ojca). Drugi to konieczność posiadania prawa do drugiego świadczenia z ZUS. W tym wypadku chodzi o rentę rodzinną.

Ile wynosi dodatek dla sierot w 2023?

- Krótko mówiąc żeby dostać dodatkowe pięćset złotych trzeba być sierotą bez rodziców i mieć prawo do renty rodzinnej – wyjaśnia Anna Grabowska.

Wysokość dodatku jest stała, ale waloryzowana co roku i od marca 2023 r. wynosi 553,30 zł miesięcznie.

O dodatek może wystąpić zarówno osoba uprawniona, jak i opiekun osoby małoletniej, czyli środki te można otrzymać również wtedy, gdy dziecko jest w rodzinie zastępczej.

Dodatek wypłacany jest wraz z rentą rodzinną po zmarłym rodzicu, którą dziecko może dostawać do 16. roku życia, a w przypadku kontynuowana nauki - do 25. roku życia lub do końca roku akademickiego, jeżeli osiągnięcie wieku przypada na ostatni rok studiów.

Co musi zawierać wniosek sierot zupełnych?

Składając wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, trzeba wybrać druk ERRD. Do niego konieczne jest dołączenie dokumentów stwierdzających zgon obojga rodziców. Jeśli ojciec jest nieznany, to należy dołączyć dokument stwierdzający datę zgonu matki i akt urodzenia, z którego wynika brak danych ojca.

Niech Kaczyński to sobie WSADZI! Polacy PRZEKLINAJĄ 800 plus!|Komentery

Eska Summer City Olsztyn. Wizyta w Auto Land