Dlaczego 1 września wyją syreny w Polsce? Co się dzieje? Czy trzeba reagować?

i

Autor: Powiat Szczycieński Dlaczego 1 września wyją syreny w Polsce? Co się dzieje? Czy trzeba reagować?

Dlaczego wyją syreny 1 września 2022? Co się dzieje? Czy trzeba reagować?

2022-09-01 11:25

Dlaczego w czwartek 1 września wyją syreny alarmowe w niemal całej Polsce? Z czym to jest związane? Czy powinniśmy reagować? Odpowiedzi na te pytania z pewnością szukać będzie dzisiaj wiele osób. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym materiale.

Co oznacza dźwięk syreny alarmowej?

Dźwięk syren alarmowych u wielu osób może budzić niepokój. Nic dziwnego. W końcu ostrzeżenia w postaci wycia syren przekazywane są w przypadku, kiedy istnieje jakieś ryzyko wystąpienia zagrożeń. Ale nie tylko! Syreny alarmowe uruchamiane są także w celu upamiętnienia ważnych wydarzeń lub po prostu jest to test sprawności urządzeń systemu wykrywania i alarmowania. Najbliższe uruchomienie syren zaplanowano na czwartek 1 września. Z czym jest związane? Czy trzeba reagować?

Dlaczego wyją syreny w Polsce 1 września 2022?

W czwartek 1 września 2022 dokładnie o godzinie 12.00 w niemal całej Polsce zawyją syreny alarmowe – ciągły sygnał na czas 1 minuty. Dlaczego? Powody są dwa. Pierwszym jest 83. rocznica wybuchu II Wojny Światowej - największej i najkrwawszej wojny w historii ludzkości, w której Polska poniosła największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych. Po drugie, syreny zostaną uruchomione 1 września w ramach treningu Wojewódzkiego Systemów Wykrywania Skażeń i Alarmowania.

– W ramach treningu Wojewódzkiego Systemów Wykrywania Skażeń i Alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 83 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, w dniu 1 września (czwartek) o godz. 12:00 zostanie nadany akustyczny sygnał alarmowy (ciągły sygnał syreny na czas 1 minuty) – możemy przeczytać w komunikatach publikowanych na stronach urzędów.

W związku z tym, że są to ćwiczenia oraz element obchodów 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, nie powinniśmy podejmować żadnych czynności.

83. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Co roku upamiętnione wyciem syren

W tym roku obchodzimy 83. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Dokładnie 1 września 1939 roku wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. O godzinie 4.35 przeprowadzono zbombardowanie Wielunia. Atak ten nastąpił kilka minut przed salwami pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku Westerplatte. Co roku 1 września w kraju odbywają się uroczyste obchody wspominające tych, którzy polegli podczas walk. Jednym z elementów upamiętnienia poległych są syreny alarmowe.

Express Biedrzyckiej: Gen. Pacek rozgryzł Putina! Wie, co robi wobec Europy Zachodniej