Darmowe kwiaty w Olsztynie. Miasto rozda mieszkańcom bratki. Kto pierwszy, ten lepszy!

i

Autor: Monika Smolik, UM Olsztyn

wiadomości

Darmowe kwiaty w Olsztynie. Miasto rozda mieszkańcom bratki. Kto pierwszy, ten lepszy!

2024-05-28 12:43

Tradycyjnie już kilka razy w roku odświeżany jest kwietny wygląd Olsztyna. Wiosną w donicach w pobliżu ratusza pojawiły się drobno- i wielkokwiatowe bratki w odcieniach żółci i fioletu. Wraz ze zbliżającym się latem ich miejsce zajmie nowa roślinność. To jednak nie oznacza, że dotychczasowe kwiaty zostaną wyrzucone. Miasto rozda je mieszkańcom. Trzeba jednak się spieszyć, bo obowiązuje zasada – kto pierwszy, ten lepszy.

Darmowe kwiaty w Olsztynie. Miasto rozda mieszkańcom bratki

Większość z około 1200 sztuk bratków, które zostały posadzone w marcu, jest w bardzo dobrej kondycji i ma szansę zdobić balkony czy ogródki jeszcze przez całe lato. Dlatego miasto postanowiło rozdać je mieszkańcom. Akcja odbędzie się w środę (29 maja) przed olsztyńskim ratuszem. Wystarczy pojawić się tam między 10.00 a 12.00 (lub krócej, jeśli rośliny zostaną odebrane wcześniej).

– Rośliny po wyjęciu z donic zostaną ułożone na plandece, z której we własnym zakresie można będzie je zabierać. Prosimy wziąć pojemniki, doniczki lub worki do transportu kwiatów oraz ewentualnie rękawiczki – mówi Kamila Walenciak z Pracowni Kształtowania Zieleni Lente.

Bratkom wystarczy uniwersalna, dobrze przepuszczalna ziemia. Trzeba pamiętać o wilgotnym podłożu, porannym podlewaniu do ziemi lub na podstawkę (nie na roślinę), usuwaniu przekwitłych kwiatów i obrywaniu suchych listków.

Nowe rośliny w centrum Olsztyna

W miejsce bratków posadzone zostaną przed magistratem nowe rośliny. W okrągłych donicach przy fontannie będą to paciorecznik ogrodowy, pelargonia w kolorze łososiowym, werbena patagońska, kraspedia kulista, szałwia omączona oraz wilec ziemniaczany o ciemnych liściach. Natomiast w donicach drewnianych na schodach i trójkątnej przy schodach do urzędu - pelargonie o ciemnoczerwonych kwiatach i ostnica mocna "Pony Tails".

50 pytań o Olsztynie. Pytamy o wszystko! Odważysz się? [QUIZ]

Pytanie 1 z 50
Na początek coś prostego. Kto jest patronem Olsztyna?
Kortowiada 2024.Drugi dzień koncertów na plaży przyciągnął tłumy