Tylko godziny na głosowanie
W najnowszej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego nie brakuje projektów, ani środków na ich realizację. Pieniędzy nie starczy jednak na wszystko, stąd autorzy przedsięwzięć dwoją się i troją, walcząc o głosy mieszkańców. A ratusz przekonuje, że głosowanie trwa tylko chwilę, efekty natomiast, mogą cieszyć przez lata. Trudno się z tym nie zgodzić, bo zagłosować można online, nie wychodząc z domu.W tym roku na listę trafiło 96 spośród niemal 150 zgłoszonych wniosków.
Polecany artykuł:
Każdy może oddać po 3 głosy na projekty ogólnomiejskie i 3 na osiedlowe – przypomina Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie. Wystarczy wejść na stronę glosujobo.olsztyn.eu i oddać swoje głosy. Aby prawidłowo zagłosować, trzeba podać swoje imię, nazwisko, pesel oraz potwierdzić zawarte tam oświadczenia.
Osiedlowe i ogólnomiejskie
W głosowaniu na OBO nie ma ograniczeń wiekowych. Prawo do oddania głosu ma każdy mieszkaniec Olsztyna. A głosy można stopniować. Projekt, któremu chcemy przyznać największą liczbę głosów wybieramy na miejscu pierwszym i tym samym dajemy mu trzy punkty, drugi otrzymuje dwa punkty, a trzeci- jeden. Można, ale nie trzeba przyznawać wszystkich trzech głosów. W tej kwestii panuje pełna dowolność. Można zagłosować tylko na jeden, wybrany pomysł, albo na jeden z projektów miejskich i wybrany projekt osiedlowy.
O tym, które projekty w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim zyskały najwięcej głosów, dowiemy się 2 listopada. Na zadania osiedlowe ratusz przeznaczył ponad 4,5 mln złotych. Pieniądze zostały podzielone w zależności od liczby mieszkańców danego osiedla. W przypadku projektów ogólnomiejskich pula wynosi 2 mln zł. Głosować można do piątku 16 października do godziny 23:55 na glosujobo.olsztyn.eu.