Gdzie są polskie aleje tornad? Polscy Łowcy Burz tłumaczą, jak powstają trąby powietrzne

i

Autor: pixabay.com Polscy Łowcy Burz wyjaśniają, skąd biorą się trąby powietrzne i gdzie występują najczęściej

Czy w Polsce mamy "aleje tornad"? Polscy Łowcy Burz wyjaśniają

2020-06-10 11:23

W ostatni weekend przez wieś Kaniów (woj. śląskie) przeszła ogromna trąba powietrzna. Choć trwało to zaledwie kilkadziesiąt sekund, straty są ogromne. Jak się okazuje, miejsc narażonych na tak niebezpieczne zjawiska jest w Polsce o wiele więcej. Skąd biorą się trąby powietrzne? Czy w Polsce możemy wyróżnić "aleje tornad"? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielił dla ESKI Olsztyn Piotr Szuster z Polskich Łowców Burz.

Spis treści

  1. Trąby powietrzne w Polsce [MAPA]
  2. Polskie aleje tornad. Czym są i gdzie możemy je spotkać?
  3. Trąba powietrzna we wsi Kaniów. Przerażające nagranie mieszkańców
  4. Trąba powietrzna. Co to takiego? Jak powstaje?
  5. Co grozi nam podczas spotkania z trąbą powietrzną?
  6. Trąby powietrzne w Polsce. Jak postępować, gdy są w pobliżu?

Trąby powietrzne w Polsce [MAPA]

Z Europejskiej Bazy Danych o Gwałtownych Zjawiskach Atmosferycznych (ESWD) wynika, że w Polsce przez ostatnich 20 lat odnotowano aż 354 trąby powietrzne. Mapy pokazują, że na niebezpieczne zjawisko narażone są szczególnie trzy obszary naszego kraju. Określa się je niekiedy "polskimi alejami tornad". Mapę występowania trąb powietrznych znajdziesz >>TUTAJ<<

Czytaj też: Pogoda na wakacje 2020. Przed nami upalne lato! IMGW wydało długoterminową prognozę

Polskie aleje tornad. Czym są i gdzie możemy je spotkać?

Jak podaje Onet.pl, w niektórych rejonach naszego kraju trąby powietrzne mogą występować częściej. Są to tereny od Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę, rejon Pomorza, aż po Warmię i Mazury oraz od Górnego Śląska przez woj. łódzkie, po Mazowsze. Zagrożony obszar to także Małopolska, Podkarpacie i ziemia lubelska. Tereny te określane są często "polskimi alejami tornad". Jest to nawiązanie do określenia rejonu Stanów Zjednoczonych, w którym występuje wiele tornad.

- W Stanach Zjednoczonych ciepłe i wilgotne powietrze znad Zatoki Meksykańskiej napływa nad obszar Wielkich Równin. Nad to powietrze naciera suchsze i chłodniejsze powietrze znad Gór Skalistych. To stwarza dogodne warunki do powstania superkomórek oraz tornad. W Polsce nie możemy wyszczególnić naszej alei tornad. Nie ma tutaj jakiegoś sprecyzowanego obszaru, na którym tornada występują. Można jedynie stwierdzić, że trąby wodne mogą być obserwowane na jesień nad Bałtykiem. - tłumaczy członek zespołu Polskich Łowców Burz.

Trąba powietrzna we wsi Kaniów. Przerażające nagranie mieszkańców

Ostatnia trąba powietrzna przeszła przez wieś Kaniów w woj. śląskim. W minioną niedzielę, 7 czerwca, zniszczyła ponad 20 budynków. W sieci pojawiło się też nagranie, na którym widać, jak zrywa dachy z domów. Więcej na ten temat czytaj TU: Kaniów: Trąba powietrzna zniszczyła ponad 20 domów. Ekspert wyjaśnia jak to możliwe [ZDJĘCIA, WIDEO]

Trąba powietrzna. Co to takiego? Jak powstaje?

- Trąba powietrzna jest to wirująca kolumna powietrza, która jednocześnie jest w kontakcie z powierzchnią ziemi i chmurą. Jej widoczną oznaką jest lej kondensacyjny, który rozciąga się od podstawy chmury kłębiastej w kierunku ziemi. Przy ziemi, ze względu na intensywny ruch powietrza będzie widoczna chmura odłamków i pyłów odrywanych przez trąbę. - tłumaczy Piotr Szuster z Polskich Łowców Burz.

Trąby powietrzne można podzielić na te związane z mezocyklonem i niezwiązane z mezocyklonem. Czym się różnią?

Posłuchaj: Piotr Szuster, Polscy Łowcy Burz. Jakie rodzaje trąb powietrznych możemy wyróżnić?

Co grozi nam podczas spotkania z trąbą powietrzną?

Niebezpieczeństwa związane z wystąpieniem trąb powietrznych są różne. Od zniszczeń w infrastrukturze po obrażenia ludzi. - Budynki niszczone są przez siły związane z oporem aerodynamicznym ich konstrukcji. Tutaj, w zależności od prędkości, może wyrządzić zniszczenia od zerwania komina po przeniesienie całego budynku i roztrzaskanie go o ziemię. Samochody mogą zamieć się w latające pociski, a pociągi mogą zostać poprzewracane na torach. O ile dom można odbudować, o tyle śmierci odwrócić się nie da. Dla ludzi największe zagrożenia będą stanowić odłamki, które mogą zostać zamienione w pociski. - wyjaśnia Piotr Szuster.

Burzowy QUIZ. Sprawdź co wiesz o burzy!

Pytanie 1 z 8
Gęste, wysokie chmury burzowe to:
burze

Trąby powietrzne w Polsce. Jak postępować, gdy są w pobliżu?

Postępowanie w przypadku wystąpienia tornada zależy od tego, w jakim miejscu się znajdujemy.

  • Jeżeli znajdujemy się w domu z piwnicą, powinniśmy przejść do tej piwnicy. To będzie najbezpieczniejsze miejsce, w którym możemy się znaleźć podczas trąby powietrznej;
  • Jeżeli znajdujemy się w domu bez piwnicy, powinniśmy poszukać na najniższym jego poziomie pomieszczenia w centrum bez okien (tak samo w budynkach użyteczności publicznej czy też w innych większych budynkach).

Podczas jazdy samochodem postępowanie zależy od odległości od tornada. Więcej na ten temat posłuchaj tu:

Posłuchaj: Piotr Szuster, Polscy Łowcy Burz. Co robić, kiedy widzimy trąbę powietrzną jadąc samochodem?
Podtopienia na Mazowszu