Pełnia księżyca

i

Autor: Unsplash

ciekawostka

Częściowe zaćmienie Księżyca widoczne w Polsce. Kiedy oglądać to wyjątkowe zjawisko?

2023-10-27 7:27

To będzie wyjątkowy spektakl na niebie! Już w najbliższy weekend czeka nas częściowe zaćmienie Księżyca, którego absolutnie nie można przegapić. Jeżeli pogoda dopisze, będzie ono doskonale widoczne z każdego regionu Polski. Kiedy wypatrywać częściowego zaćmienia Księżyca? O której godzinie przypadnie jego maksimum? Szczegóły w artykule poniżej.

Październik to miesiąc wyjątkowy pod względem zjawisk astronomicznych. Niedawno mieliśmy okazję obserwować spadające gwiazdy – rój Drakonidów i Oriondów. A przed nami pełnia Księżyca, zwana Pełnią Myśliwych, która zbiegnie się z częściowym zaćmieniem Księżyca. Kiedy wypatrywać tego niesamowitego widoku na niebie?

Częściowe zaćmienie Księżyca w Polsce. Kiedy, o której godzinie oglądać ten wyjątkowy spektakl?

Częściowe zaćmienie Księżyca będzie widoczne już w najbliższy weekend, w nocy z soboty na niedzielę (28/29 października). Zjawisko potrwa od godziny 20.01 do 00.26 w nocy. Faza częściowa, czyli najlepiej widoczna, odbywać się będzie między godziną 21.35 a 22.52. Maksimum zaćmienia przypadnie natomiast na godzinę 22.14.

– Dolna, lewa część tarczy Księżyca będzie nieco ciemniejsza, jakby 'wygryziona', choć Księżyc będzie w pełni. Ziemski cień w zasadzie liźnie powierzchnię Księżyca, bo zakryte będzie jedynie około jednej ósmej tarczy – tłumaczy Nauce w Polsce astronom Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu. – Warto zwrócić uwagę na kształt ziemskiego cienia, który zakryje Księżyc. – Jeśli się dobrze przyjrzeć, to widać, że to fragment okręgu. Dawno temu pierwsi obserwatorzy nieba w ten między innymi sposób zrozumieli, że Ziemia jest kulą – zauważa.

Jak oglądać zaćmienie Księżyca?

W przeciwieństwie do zaćmień Słońca, zaćmienia Księżyca są całkowicie bezpieczne do obserwacji. Nie musimy zatem używać specjalistycznych zabezpieczeń. Co ważne, zaćmienie będzie widoczne gołym okiem. Jeżeli jednak chcemy przyjrzeć się detalom, warto mieć ze sobą teleskop lub lornetkę.

Punkt widokowy nad jeziorem Święcajty. Zapiera dech w piersiach! [ZDJĘCIA]

Częściowe zaćmienie słońca – Obserwatorium astronomiczne w Olsztynie, 25 października 2022