Burza z piorunami

i

Autor: pixabay.com

Surrealistyczne zjawisko zaniepokoiło Internautów. To zdarza się raz na kilka lat! [WIDEO]

2020-02-11 9:15

Porywisty wiatr, śnieg, a do tego ... grzmoty i błyski - tak wyglądał wczorajszy dzień niemal w całej Polsce. "To najbardziej surrealistyczne doznanie" - alarmowali zaniepokojeni niecodziennym zjawiskiem internauci. Czy zimowa burza rzeczywiście należy do anomalii pogodowych? Zapytaliśmy o to Polskich Łowców Burz.

Połamane drzewa, setki domów baz prądu to tylko niektóre ze szkód, jakie wyrządził silny wiatr i ulewne deszcze. Niebezpiecznej pogody należy spodziewać się również we wtorek. - Dzisiejszy dzień zdominują silne porywy wiatru, choć sytuacja nie jest tak intensywna jak w dniu wczorajszym, kiedy cała Polska była objęta ostrzeżeniami 1, 2 i 3 stopnia. Niemniej na znacznej części kraju cały czas obowiązują ostrzeżenia 1 stopnia. Dlatego zachowajcie ostrożność! - czytamy w najnowszym komunikacie. - ostrzega IMGW.

Oprócz wichury, dla wielu osób zaskoczeniem była również burza z piorunami, którą zarejestrował na kamerce samochodowej mieszkaniec Bisztynka w woj. warmińsko-mazurskim.

Polscy Łowcy Burz o burzy w lutym. Czy to normalne zjawisko?

- Burza w lutym to najbardziej surrealistyczne doznanie ever. I co, dalej twierdzicie, że z naszym klimatem wszystko w porządku?- napisała na Twitterze zaniepokojona Internautka.

Polscy Łowcy Burz tłumaczą niecodzienne zjawisko. - Burze jak najbardziej mogą występować o każdej porze roku, w tym również w okresie zimowym. Nie są to jednak wtedy zjawiska częste. Aby zimą powstały burze, które zawsze związane są z tymi samymi rodzajami chmur - chmurami Cumulonimbus - warunki w troposferze muszą umożliwiać ich rozwój. Najbardziej sprzyjające warunki do rozwoju burz zimą występują w trakcie przechodzenia przez nasz kraj głębokich, dynamicznych układów niskiego ciśnienia. Burze mogą tworzyć się wtedy zarówno na chłodnym froncie atmosferycznym, jak i za nim, w chwiejnej masie powietrza o znacznym gradiencie poziomym temperatury powietrza. - uspokaja Igor Laskowski, Polski Łowca Burz.

Zimowe burze nie należą jednak do zbyt częstych zjawisk. - Przeważnie burze zimą można zaobserwować raz na kilka lat, chociaż czasami zdarza się to częściej, zwłaszcza na północy Polski (przy odcinku nadmorskim). - dodaje.

Gdzie jest burza? Sprawdź na radarze burz online

Gdzie jest burza? Możesz to bardzo łatwo sprawdzić na mapach online, które na bieżąco monitorują przemieszczające się fronty. Radar burzowy online znajdziesz przykładowo na stronie windy.com.

Burzowy QUIZ. Sprawdź co wiesz o burzy!

Pytanie 1 z 8
Gęste, wysokie chmury burzowe to:
burze