Będą badać COVID-19. Olsztyńscy naukowcy chcą powstrzymać najcięższy przebieg koronawirusa! [FOTO, AUDIO]

2020-08-13 19:43

Naukowcy z Olsztyna chcą znaleźć sposób na koronawirusa. Badania prowadzone będą w Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Głównym ich celem jest odkrycie mechanizmów, które prowadzą do rozwoju choroby. Badacze pochylą się na najpoważniejszymi powikłaniami zakażeń COVID-19.

Projekt będzie prowadzony w nowej pracowni neuroimmunologii. Zespół, któremu przewodniczy profesor Marcin Mycko otrzymał na badania ponad milion złotych grantu z Narodowego Centrum Nauki.


Głównym celem naszych badań jest odkrycie mechanizmów, które prowadzą do rozwoju choroby COVID-19. Konkretnie chodzi o tzw. zespół burzy cytokinowej wyjaśnia prof. Marcin Mycko z Collegium Medicum UWM. Wielu pacjentów, u których dochodzi do rozwoju takiego zespołu, ma wyraźnie gorsze rokowania. Nierzadko dochodzi także do zgonu chorego. Chcemy zobaczyć jak rozwijają się te objawy, co możemy zrobić, żeby je objawy powstrzymać - dodaje prof. Mycko.

Profesor Marcin Mycko o kulisach badań na COVID-19 w Olsztynie

Burza cytokinowa - niezwykle groźne oblicze COVID-19

Badania nad koronawirusem prowadzone są w nowej pracowni neuroimmunologii. Zespół naukowców Collegium Medicum UWM współtworzy to miejsce od dwóch lat.

Zespół prof. Mycko od kilku lat zajmuje się badaniami nad mechanizmami rozwoju stwardnienia rozsianego i szuka metod wpływu na układ odpornościowy w zwalczaniu tej choroby. Chociaż stwardnienie rozsiane i koronawirus to dwie różne choroby, mechanizm powstawania burzy cytokinowej jest częściowo podobny i olsztyńscy naukowcy chcą to wykorzystać.

Badania nad COVID-19 zaplanowane są w Olsztynie na 18 miesięcy- mają zakończyć się z upływem 2021 roku.

Czy masz koronawirusa? Sprawdź swoje objawy!

Pytanie 1 z 9
Czy przebywałeś w ciągu ostatnich dwóch tygodni za granicą?
Pompowali na dachu wieżowca dla Maciusia! Weszli na wysokość ponad 200 metrów.