Synagoga w Barczewie to jedyna, była bożnica żydowska zachowana w powiecie olsztyńskim. Powiat przejął obiekt przed dwoma laty. Jednocześnie zawarł umowę użyczenia ze Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym „Pojezierze”, które opiekowało się tym miejscem przez 40 lat. Prace, które zaplanowano w dwukondygnacyjnym budynku nie byłyby możliwe, gdyby nie grant. Milion złotych, tyle udało się uzyskać dzięki wygranej w konkursie Fundacji Most the Most.
Od razu była myśl, że wystawiamy synagogę i startujemy w konkursie „Zabytek zadbany”. W tym wszystkim mieliśmy trochę szczęścia. Mam nadzieję, że wykonawca zrobi tutaj kapitalny remont, zrewitalizuje budynek, będzie w nim w końcu ogrzewanie - podkreśla Andrzej Abako, starosta olsztyński.
Synagoga w Barczewie szykuje się do remontu
Jedynym elementem niezabytkowym w dawnej synagodze jest podłoga, Wojewódzki Konserwator Zabytków zgodził się więc na jej rozebranie i montaż ogrzewania podłogowego. Dzięki temu obiekt będzie mógł być w pełni wykorzystywany przez cały rok, a nie tylko latem. Zaplanowano też wzmocnienie fundamentów i prace konserwatorsko-restauratorskie wewnątrz budynku.
Powiat olsztyński czeka na oferty do 21 lipca. Wykonawca będzie miał 9 miesięcy na wykonanie prac. Po rewitalizacji w budynku, w którym mieści się Powiatowa Galeria Sztuki Synagoga, zaplanowano wystawę stałą o historii Warmii. Ponadto będą się tu również odbywać spotkania z artystami, koncerty kameralne, przedstawienia teatralne, prezentacje i warsztaty.