Nowe alpaki z UWM szykują się do nowego roku akademickiego i... czekają na imiona

i

Autor: Janusz Pająk / UWM w Olsztynie

Zwierzęta

Alpaki zamieszkały na UWM w Olsztynie. Uczelnia ogłosiła konkurs na imiona dla zwierzaków

2023-07-05 9:27

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie pochwalił się nowym nabytkiem. Od nowego roku akademickiego na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt pracę rozpoczną… alpaki. Przedstawiciele uczelni ogłosiły konkurs, w którym poszukiwane są imiona dla tych sympatycznych zwierząt.

Wydział Bioinżynierii Zwierząt chwali się nowymi alpakami

Do stada zwierząt, które posiada Wydział Bioinżynierii Zwierząt dołączyły niedawno dwie samiczki alpak. W bazie są już kozy, owce, świnie, drób, ryby. Te sympatyczne zwierzęta mają ważną misję – od nowego roku akademickiego będą pomagać w realizacji zajęć na kierunku zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii. Zwierzęta będą włączone w cykl zajęć z przedmiotu alpakoterapia. Od czasu pojawienia się alpak w Laboratorium Zwierzęcym wybrani studenci pod nadzorem pracowników katedry oswajają je i przygotowują do zajęć. Jest to proces wymagający czasu. Alpaki są dość wrażliwe i nie powinny się stresować, bo może to negatywnie odbić się na ich zachowaniu, a nawet zdrowiu.

- W ten sposób wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom studentów, którzy pragną połączyć zajęcia teoretyczne z praktycznymi. Polska Komisja Akredytacyjna w ocenie działalności dydaktycznej kierunku zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii dostrzegła kapitalne znaczenie bazy zwierzęcej dla jakości kształcenia studentów. Zwróciła szczególną uwagę na możliwości bezpośredniego kontaktu studentów ze zwierzętami, co jest podstawowym warunkiem efektywnej edukacji – podkreśla prof. Jan Miciński, kierownik, Katedry Hodowli Owiec i Kóz.

UWM ogłasza konkurs na imiona dla alpak

Władze wydziału ogłosiły konkurs na imiona dla alpak. Każdy, kto chce wziąć w nim udział powinien polubić na Facebooku post konkursowy oraz podać propozycję imienia. Można to zrobić do 8 lipca do północy. Powołana specjalnie w tym celu komisja dokona ocen i 14 lipca ogłosi wyniki konkursu.

Alpaki są coraz częściej wykorzystywane w terapii

Alpaki są dalekimi krewnymi wielbłądów. Zwierzęta te obecnie są coraz częściej wykorzystywane w agroturystyce, rekreacji oraz ze względu na swój wygląd, łagodny temperament i predyspozycje do treningu, w alpakoterapii, która cieszy się coraz większą popularnością na świecie. Może ona być stosowana jako wsparcie w terapii pacjentów z nerwicą, depresją, zaburzeniami lękowymi i chorobami psychicznymi oraz dzieci z ADHD, w spektrum autyzmu czy z porażeniem mózgowym. Często też jest stosowana u osób przebywających w szpitalach i domach opieki. Dzieci i dorośli chętnie nawiązują kontakt z tymi zwierzętami.

Baza zwierzęca w kampusie UWM jest ewenementem w Polsce i za granicą. Zwierzęta są często odwiedzane przez osoby, które nie są związane z uniwersytetem, więc stanowią także element promocji uczelni i wydziału.

Malutkie kaczuszki utknęły w fontannie w parku Centralnym. Pomogli strażnicy miejscy

Te egzotyczne zwierzęta możesz trzymać legalnie w domu [GALERIA]