Pogoda na początku wiosny potrafi zaskoczyć. Przekonaliśmy się o tym wielokrotnie. Wystarczy przypomnieć tegoroczny marzec, który przyniósł zarówno siarczyste mrozy, jak i niemal letnie ciepło. W połowie miesiąca termometry w Suwałkach wskazywały –11,6°C, a pod koniec na Kasprowym Wierchu odnotowano aż –17,3°C. Z kolei Tarnów i Kraków-Balice cieszyły się w marcu ponad 20°C. Niespodzianki przyniósł także początek kwietnia, kiedy w niektórych regionach słupki sięgnęły niemal 30°C. Czy podobna pogoda czeka nas także na początku wiosny 2025? Długoterminową prognozę pogody na marzec i kwiecień przygotował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Pogoda na początek wiosny 2025. Co nas czeka w marcu i kwietniu?
Według informacji przekazanych przez synoptyków, koniec zimy i początek wiosny zapowiada się ciepło. W marcu na terenie całego kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Natomiast miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy.
Pogoda w kwietniu ma być standardowa. Jak przekazał IMGW, na terenie całego kraju zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będą się zawierać w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Prognoza długoterminowa na wiosnę może ulec zmianie
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaznacza jednak, że nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Ponadto należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna i ma charakter eksperymentalny. Może zatem jeszcze ulec zmianie.
– Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych – objaśnia IMGW.
Atak zimy w marcu 2021. Intensywne opady śniegu na Warmii i Mazurach [ZDJĘCIA]