![Tych kin w Olsztynie już nie ma. Jedno z najpopularniejszych zamknięto w 2006 r. [ZDJĘCIA]](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-aSv6-cQRj-N9Er_tych-kin-w-olsztynie-juz-nie-ma-jedno-z-najpopularniejszych-zamknieto-w-2006-r-zdjecia-664x0-nocrop.jpg)
Tych kin w Olsztynie już nie ma. Jedno z najpopularniejszych zamknięto w 2006 r. [ZDJĘCIA]

Luisen Theater/Awangarda (1910-1990)
To pierwsze olsztyńskie kino, które bardzo długo dobrze prosperowało. Niestety, po wielu perturbacjach to na Starym Mieście zamknięto. Jednak, żeby historia tego obiektu nie miała smutnego zakończenia, kino przejęli Konrad Lenkiewicz i Danuta Fedorczuk. Funkcjonuje ono do dziś pod nazwą Awangarda 2. Lokal mieści się przy placu Jana Pawła II.

Kino „Odrodzenie” (1949-1966)
Na placu przy obecnym ratuszu dawniej stał budynek kina „Odrodzenie”. Budowlę zaprojektował słynny architekt Erich Mendelsohn. Jednak zniszczenia powojenne spowodowały, że stan techniczny obiektu z roku na rok się pogarszał. Kino zakończyło działalność nagle 7 lipca 1966 r. Rozbiórkę przeprowadzono w 1967 r. Teraz po dawnym budynku kina nie ma śladu.

Kino Dworcowe (1955-1977)
Kino to było niewielkim obiektem. Bilety były tam tańsze niż w innych kinach Olsztyna. Na początku lat 60-tych działało w budynku obok przedwojennego Bahnhofs-Hotel przy ul. Partyzantów 46, naprzeciwko dworca. Pod koniec lat 60-tych XX wieku przystąpiono do budowy nowoczesnego jak na tamte czasy dworca kolejowo-autobusowego, w związku z tym podjęto decyzję o wyburzeniu kina. Ostatni seans obył się w styczniu 1977 r.

Kino „Grunwald” (1945-1992)
Budynek kina znajdował się przy obecnej al. Wojska Polskiego, gdzie teraz mieści się Audytorium Maximum. Po zakończeniu drugiej wojny światowej obszerny budynek, po przystosowaniu budowlanym wnętrz, zamieniono w kino o nazwie „Garnizonowe”. W kwietniu 1960 r. placówce zmieniono nazwę na „Grunwald”. Było to rezultatem przygotowań do obchodów 550. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. W latach 80. i 90. XX wieku kino dotknęła polska transformacja ekonomiczno-ustrojowa. Ostatecznie „Grunwald” zakończył swoją działalność w 1992 r.

Kino „Polonia” (1945-2005)
To pierwsze stałe kino powojennego Olsztyna. Było kontynuacją niemieckiego „UT-Lichtspiele”. W 1957 r. budynek przeszedł generalny remont, a ze starego wystroju pozostawiono słynny przedwojenny kryształowy żyrandol, który wielu olsztynian wciąż pamięta. 31 grudnia 2005 r. kino zostało zamknięte. Po likwidacji „Polonii” kamienicę przy ulicy Pieniężnego zmodernizowano i przystosowano do celów komercyjnych.

Kino „Kopernik” (1983-2006)
Kolejne na liście kino, które doczekało się miana kultowego. Zostało uroczyście otwarte w 1983 r. Jako film premierowy zaprezentowano „Tess” w reżyserii Romana Polańskiego. To tam właśnie wyświetlano najnowsze i najpopularniejsze produkcje ówczesnych czasów, najczęściej hollywoodzkie, ale też polskie i europejskie. Było to największe kino w mieście. Jednak podobnie jak w przypadku kina „Grunwald”, tak i w tym, zmiany gospodarcze spowodowały, że sytuacja finansowa obiektu znacznie się pogorszyła. Otwarcie multipleksu „Helios” pogłębiło kryzys. 3 sierpnia 2006 r. „Kopernika” oficjalnie zamknięto, a budynek przeznaczono do zburzenia, co spowodowało protesty. Ostatecznie kino wyburzono, a na jego miejscu powstało osiedle mieszkalne o nazwie „Kopernik Park”.