![Te zioła mają cudowne właściwości! Rosną latem na Warmii i Mazurach [ZDJĘCIA]](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-98tW-sbPv-cMEj_te-ziola-maja-cudowne-wlasciwosci-rosna-latem-na-warmii-i-mazurach-zdjecia-664x0-nocrop.jpg)
Te zioła mają cudowne właściwości! Rosną latem na Warmii i Mazurach [ZDJĘCIA]

1. Nagietek
Kwitnie od czerwca do września. Wykorzystuje się go w leczeniu stanów zapalnych, przyspiesza gojenie się ran i działa przeciwgrzybiczo oraz przeciwzapalnie. Łagodzi pieczenie i świąd oczu. Ma też działanie przeciwnowotworowe.

2. Babka lancetowata
Zbierana jest latem, głównie w lipcu. Babę wykorzystuje się przy leczeniu kaszlu i podrażnień gardła. Łagodzi też problemy żołądkowe i zaburzenia trawienia. Wykorzystuje się ją także jako okłady na zmęczone oczy. Niweluje stany zapalne, obrzęki i podrażnienia skóry.

3. Melisa
Uprawiana jest głównie na plantacjach. Kwitnie od lipca do sierpnia. Melisa łagodzi problemy z zasypianiem i pomaga ukoić nerwy. Ma też właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Pomoże przy urazach i opuchliźnie oraz przy problemach trawiennych.

4. Skrzyp polny
Jego zbiory prowadzone są od połowy lipca do końca sierpnia. Często wykorzystuje się go w kosmetologii, bo roślina przeciwdziała łamliwości i wypadaniu cebulek włosów. Zapobiega też ich siwieniu. Wzmacnia też paznokcie. Skrzyp stosuje się też przy leczeniu reumatyzmu i artretyzmu.

5. Mięta
Kwitnie w czerwcu, lipcu i sierpniu. Mięta ma właściwości rozkurczające, pomoże przy problemach z układem pokarmowym i trawienia. Wykorzystuje się ją przy braku apetytu. Dodatkowo stosowana jest w aromaterapii. Olejek z mięty ułatwia oddychanie, odpręża, łagodzi stres i zwalcza ból głowy.

6. Rumianek
Kwitnie od maja do września. Wykorzystuje się go przy napięciach nerwowych, bo ma właściwości uspokajające. Działa także rozkurczowo, przeciwbakteryjnie i przeciwalergicznie. Można go nakładać na rany i owrzodzenia na zainfekowane rany.

7. Pokrzywa
Można ją zbierać maksymalnie do początku lipca. Najlepiej nadaje się do suszenia. Pokrzywa ma właściwości moczopędne. Wykorzystuje się ją przy schorzeniach układu moczowo-płciowego, przeciwdziała też anemii. Roślina wzmacnia też włosy.

8. Krwawnik pospolity
Kwitnie od lipca aż do później jesieni. Działa rozkurczająco na mięśnie gładkie jelit, dróg żółciowych i moczowych. Ma właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przyspiesza gojenie ran oraz łagodzi bóle miesiączkowe.

9. Czystek
Roślinę można zbierać od czerwca do połowy września. Ma ona właściwości oczyszczające, usuwa z organizmu metale ciężkie. Działa też odmładzająco oraz ogranicza i likwiduje stany zapalne. Wykorzystuje się go również przy infekcjach, hamuje rozprzestrzenianie się wirusów.

10. Dziurawiec zwyczajny
Koniec jego kwitnienia przypada na lipiec, a nawet na początek sierpnia. Dziurawiec działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i naczyń krwionośnych. Dodatkowo ma właściwości uspokajające, można go wykorzystywać przy depresji.