Te filmy i seriale kręcono w Olsztynie. Nie o wszystkich tytułach mogliście wiedzieć!
Olsztyn był wielokrotnie wykorzystywany jako plener zdjęciowy do filmów czy seriali. Scenarzystów i reżyserów oczarowywało nie tylko sąsiedztwo licznych jezior, ale również staromiejskie uliczki czy ostałe po wojnie kamienice. Zobacz, które filmy i seriale kręcono w stolicy Warmii i Mazur. Niektóre tytuły mogą zaskoczyć!
Te filmy i seriale kręcono w Olsztynie. Nie o wszystkich tytułach mogliście wiedzieć!
„Stawka większa niż życie” (reż. Janusz Morgenstern, Andrzej Konic, 1967 r.)
Olsztyn można zobaczyć w kultowej „Stawce większej niż życie”, serialu z 1967 roku. Tutaj kręcono pięć z 18 odcinków serialu: „Wiem, kim jesteś” (1), „Podwójny nelson” (7) i „Wielka wsypa”(8) w reżyserii Janusza Morgensterna oraz „Oblężenie” (15) i „Spotkanie” (17) w reżyserii Andrzeja Konica. W kadrze utrwalono m.in. areszt śledczy i gmach dawnej rejencji przy al. Piłsudskiego, Park Podzamcze i Stare Miasto – Stary Ratusz oraz ulice Kołłątaja, Okopową, Mieszka I i Bolesława Chrobrego, okolice jezior Skanda i Kortowskiego, a także most na rzece Wadąg.
„Wilczy bilet” (reż. Antoni Bohdziewicz, 1964 r.)
Jako pierwszy olsztyńskie plenery odkrył jednak Antoni Bohdziewicz. W 1964 r. w mieście nakręcono kilka scen do jego obrazu „Wilczy bilet”. Planem filmowym stały się wówczas: kasyno milicyjne przy ul. Erwina Kruka (dawniej Dąbrowszczaków), Kawiarnia Teatralna przy ul. 1 Maja oraz okolice jeziora Skanda.
„Kochajmy syrenki” (reż. Jan Rutkiewicz, 1966 r.)
Dwa lata później śladem Bohdziewicza poszedł Jan Rutkiewicz, który w scenerii Starego Miasta, Targu Rybnego i plaży miejskiej w 1966 r. osadził fabułę filmu „Kochajmy syrenki” z Bohdanem Łazuką i Jackiem Fedorowiczem w rolach głównych. W jednej ze scen utrwalone zostały nawet dawne tramwaje.
„Szaleństwo Majki Skowron” (reż. Stanisław Jędryka, Wojciech Wójcik, 1976 r.)
W 1967 r. w mieście kręcono ujęcia do serialu „Szaleństwo Majki Skowron”, opowiadającym o romantycznym związku dwojga zbuntowanych nastolatków.
„Jeśli się odnajdziemy” (reż. Roman Załuski, 1983 r.)
W 1983 r. do Olsztyna zawitał Roman Załuski. Jedna ze scen jego filmu „Jeśli się odnajdziemy” rozgrywa się na rogu ulic Erwina Kruka (dawniej Dąbrowszczaków) i Piłsudskiego, w tle pojawia się także sylwetka ratusza.
„Dwie miłości” (reż. Mirosław Bork, 2002 r.)
W 2002 r. Olsztyn stał się jednym z plenerów polsko-niemieckiej produkcji „Dwie miłości” w reżyserii Mirosława Borka, z Robertem Gonerą w roli głównej.
„Lincz” (reż. Krzysztof Łukaszewicz, 2010 r.)
W 2010 r. zostały przeniesione na ekran dramatyczne wydarzenia rozegrane we Włodowie w 2005 r. Zdjęcia do filmu „Lincz” Krzysztofa Łukaszewicza powstawały m.in. w Olsztynie i pod Gietrzwałdem.
„Taxi A” (reż. Marcin Korneluk, 2011 r.)
Komedia Marcina Korneluka „Taxi A” niemal w całości była kręcona w Olsztynie. Obok gwiazd polskiego kina, takich jak Marian Dziędziel, Jerzy Bończak czy Paulina Holz, w filmie wystąpili także aktorzy olsztyńskiego teatru.
„Róża” (reż. Wojciech Smarzowski, 2011 r.)
Z uwagi na wydarzenia, które w przeszłości rozgrywały się na Warmii i Mazurach, Olsztyn stał się też naturalnym, choć epizodycznym tłem dla filmu „Róża” (2011) w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.
"Magda M.", "Dom nad rozlewiskiem"
Olsztyn widoczny jest też w najnowszych produkcjach. Swoje epizody miał w serialach „Magda M.” i „Dom nad rozlewiskiem”. Pojawił się na chwilę także w sensacyjnym „Kameleonie” w reżyserii obecnego dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza – Janusza Kijowskiego.
To jednak nie wszystko.
„Cicha noc” (reż. Piotr Domalewski, 2017 r.)
Film „Cicha noc” w reżyserii Piotra Domalewskiego kręcony był w gminie Gietrzwałd (droga między Uniszewem a Sząbrukiem, Pęglity), ale też w Olsztynie na dworcu autobusowym.
"Jak najdalej stąd" (Piotr Domalewski, 2020 r.)
W "Jak najdalej stąd" reżyserii Piotra Domalewskiego akcja filmu rozgrywa się w Olsztynie na dworcu autobusowym, osiedlu Pojezierze przy ul. Pana Tadeusza, Placu Dunikowskiego, starówce oraz na ulicy Mickiewicza i Kopernika.
„Krime Story. Love Story” (reż. Michał Węgrzyn, 2021 r.)
Sceny do komedii gangsterskiej „Krime Story. Love story” w reżyserii Michała Węgrzyna kręcono m.in. na ulicy Bałtyckiej czy na Starym Mieście w Olsztynie.