Tak wyglądały wszystkie choinki stworzone przez pracowników Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie
Tak wyglądały wszystkie choinki stworzone przez pracowników Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie
2011 rok - choinka z książek
W grudniu 2011 roku w holu Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie stanęła pierwsza choinka. Mierzące blisko 2,5 metra drzewko powstało z ponad 1600 jednakowych woluminów, m.in. „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. By stworzyć choinkę, przez miesiąc gromadzono odpowiednie książki wycofywane ze zbiorów biblioteki, eksperymentowano z różnymi technikami budowy.
2012 rok - choinka z szuflad katalogowych
W 2012 roku biblioteka postanowiła stworzyć kolejną wyjątkową choinkę. Tym razem wykonano ją z ponad 400 szuflad katalogowych i przyozdobiono jednakowymi karteczkami w kolorze uniwersyteckim.
2014 rok - choinka z ręcznie wykonanych bombek
Po rocznej przerwie, w 2014 roku, w holu Biblioteki Uniwersyteckiej stanęła choinka ozdobiona bombkami ręcznie wykonanymi przez bibliotekarzy. Przy wykonywaniu ozdób korzystano z wycinków z różnych gazet i publikacji.
2015 rok - żywa choinka udekorowana książkami ze styropianu
W 2015 roku bibliotekę przyozdobiła żywa choinka udekorowana ponad 100 książkami wykonanymi ze styropianu. W związku z tym, że niebieski jest kolorem charakteryzującym olsztyński uniwersytet, okładki bombkowych książek również posiadały taką barwę.
2016 rok - choinka z kart katalogowych
W 2016 roku również można było liczyć na pomysłowość bibliotekarzy z Biblioteki Uniwersyteckiej UWM. Świąteczne drzewko stworzyli z 1600 kart katalogowych. Cała konstrukcja mierzyła ok. 3,5 m wysokości. Wśród kart znaleźć można było m.in. te pisane ręcznie oraz wystukane pierwszą elektryczną maszyną do pisania.
2017 rok - choinka origami
W 2017 roku pod kopułą biblioteki stanęła choinka mierząca aż 7 metrów. Na aluminiowej kratownicy o średnicy 2,5 metra zawieszono 284 linki, składające się z żyłki wędkarskiej o łącznej długości 2 kilometrów i około 1000 książeczek w kolorze niebieskim wykonanych techniką origami.
2018 rok - choinka jubileuszowa na XX-lecie UWM z plansz wykonanych techniką kolażu
W 2018 roku z okazji obchodów 20-lecia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pracownicy biblioteki postanowili stworzyć choinkę mierzącą około 3,5 metrów wysokości z ponad 100 plansz wykonanych techniką kolażu. Każdy z nich nawiązywał do innego wybranego wydarzenia, formy działalności, miejsc i ludzi związanych z olsztyńską uczelnią. Za materiał źródłowy posłużyły różnorodne publikacje promocyjne i informacyjne UWM.
2019 rok - choinka z płyt CD i DVD
W 2019 roku choinka powstała z około 2000 płyt CD i DVD w kolorze zielono-niebieskim, co podkreśliło związek z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz świętami. Na jej szczycie znalazła się natomiast płyta winylowa.
2020 rok - choinka z dyskietek komputerowych
Kolejny rok, 2020 to kolejna wyjątkowa choinka. Do stworzenia 3,5-metrowej konstrukcji użyto 1200 dyskietek komputerowych ukształtowanych w 6 trójkątów prostokątnych. Były one składowane przez lata w zasobach biblioteki. Zapisywano na nich m.in. opisy bibliograficzne oraz artykuły naukowe.
2021 rok - choinka z butelek
W 2021 roku motywem przewodnim ponad 2-metrowej konstrukcji stał się symboliczny list w butelce. Wiadomość umieszczona w plastikowym sercu była swoistego rodzaju manifestem klimatycznym. Choinkę stworzono z ponad 620 półtoralitrowych butelek. W środku umieszczono karty publikacji, które wycofano z użytku w dawnych bibliotekach Uniwersytetu, czyli Akademii Rolniczo-Technicznej oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Zwoje umieszczone w butelkach zawierały teksty w różnych językach i dotyczyły różnych dziedzin nauki. Choinkę dopełniły uniwersyteckie barwy umieszczone za pomocą szaro-zielono-niebieskich korków.
2022 rok - choinka z komputerów stacjonarnych
W 2022 roku w bibliotece można było podziwiać ponad 3-metrową choinkę składającą się z około 200 komputerów stacjonarnych ułożonych w 15 warstwach. Futurystyczna konstrukcja wykorzystała minimalistyczną estetykę obudowy komputerowej w kolorach srebra i czerni oraz kolorowe oznakowania portów, które uatrakcyjniły wygląd. Na czubku umieszczone zostały monitory, które wyświetlały wirujące logo uniwersytetu.
2023 rok - choinka z papierowych gazet
Tegoroczna choinka była równie imponująca. Mierzy prawie 4 metry i powstała z 19 okręgów, 2200 rulonów z papierowych gazet przeznaczonych na makulaturę.