Co zwiedzać na Warmii i Mazurach? Zobacz TOP 10 najlepszych atrakcji [ZDJĘCIA]
Niesamowite skupisko pięknych, zaskakujących i malowniczych miejsc znajduje się... na Warmii i Mazurach. Zobacz, jakie atrakcje w północnym regionie Polski warto odwiedzić. Na ESKA Olsztyn zebraliśmy TOP 10 najlepszych miejscówek.
Co zwiedzać na Warmii i Mazurach? Zobacz TOP 10 najlepszych atrakcji [ZDJĘCIA]
Niesamowite skupisko pięknych, zaskakujących i malowniczych miejsc znajduje się... na Warmii i Mazurach. Zobacz, jakie atrakcje w północnym regionie Polski warto odwiedzić. Na ESKA Olsztyn zebraliśmy TOP 10 najlepszych miejscówek.
Kładki w Mazurskim Parku Krajobrazowym
Nowe miejsce rekreacji w Pieckach zostało otwarte w marcu tego roku. Drewniane kładki, pomosty, wiata edukacyjna wraz z miejscem na ognisko to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na turystów odwiedzających Mazurski Park Krajobrazowy. Więcej na ten temat pisaliśmy tu: Nowe kładki w Mazurskim Parku Krajobrazowym. Atrakcja oficjalnie otwarta! [ZDJĘCIA]
Wilczy Szaniec w Gierłoży
Wilczy Szaniec w latach 1941–1944 pełnił główną kwaterę Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych. Mieści się w lesie gierłoskim, na wschód od leżącej na skraju lasu wsi Gierłoż i 8 km na wschód od Kętrzyna. Kwatera została wybudowana, aby Hitler mógł z niej dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR. Do tej pory prowadzone są tam prace badawcze. Nie brakuje też coraz to nowych odkryć. O najnowszym pisaliśmy tu: Wilczy Szaniec odsłonił kolejne tajemnice. Poszukiwacze trafili na prawdziwe perełki [FOTO]
Mazurolandia
Park Miniatur Warmii i Mazur – atrakcja edukacyjno-rozrywkowa, której celem jest przybliżenie bogactwa kulturalnego, etnograficznego i architektonicznego regionów Warmii i Mazur. Park powstał w 2009. Zlokalizowany jest w Gierłoży tuż obok Kętrzyna, w bezpośrednim sąsiedztwie Wilczego Szańca.
Śluza w Leśniewie Górnym
Śluza w Leśniewie Górnym jest pierwszym obiektem od strony jeziora Mamry, od którego prowadził sztucznie wykopany kanał o szerokości od 20 do 25 m i głębokości 1,4–1,8 m. Woda znajdowała się w obwałowaniach wynoszących się nad okoliczny teren. Przed samą śluzą w Leśniewie Górnym kanał został zamknięty groblą ziemną. W tym miejscu powstała budowla hydrotechniczna o imponujących rozmiarach. Jej komora ma głębokość 21 m, szerokość 7,5 m, długość 46 m i spad 17,2 m. W stosunku do innych zaprojektowanych budowli miejscowa śluza charakteryzuje się największym spadem. Ocenia się, że budowla została ukończona w około 80%, a według innych źródeł w 60%. W konstrukcji betonowej nie zamontowano urządzeń technicznych np. zamknięcia w postaci zasuwy stalowej. Nie zdążono też doprowadzić do niej kanału. Na frontowej ścianie widać odcisk po zawieszonej niegdyś niemieckiej gapie, która ponoć do dziś spoczywa w wodzie napuszczonej do śluzy.
(źródło: Encyklopedia Warmii i Mazur)
Zamek w Rynie
Zamek w Rynie położony jest na wzniesieniu pomiędzy Jeziorem Ryńskim i Ołów, mieści się przy Placu Wolności. Jest jednym z obiektów zbudowanych na potrzeby zakonu krzyżackiego. Oprócz zamku warto wybrać się w Rynie także nad malownicze jeziora: Ryńskie i Ołów.
Zabytkowe mosty w Stańczykach
Zabytkowe mosty w Stańczykach, zwane także Akweduktami Puszczy Rominckiej są jednymi z najstarszych i najpiękniejszych mostów w Polsce. Pierwszy z nich powstawał w latach 1912–1914, a drugi w całości zbudowano w 1918 roku. Na miejscu można podziwiać nie tylko ich niezwykłe walory architektoniczne, ale także przyjrzeć się bogactwu naturalnemu Puszczy Rominckiej. Ponadto całkiem niedawno w pobliżu mostów powstała spektakularna wieża widokowa z widokiem na mosty oraz malownicze jeziorka.
Zobacz: Zabytkowe mosty w Stańczykach otrzymały od Google'a "Złotą Pinezkę" [ZDJĘCIA]
Twierdza Boyen w Giżycku
Twierdza Boyen w kształcie gwiazdy powstała w latach 1843 – 1855 jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno w Giżycku.
Ruiny posiadłości w Słobitach
Malownicza posiadłość w Słobitach zamieszkiwana była niegdyś przez pruski ród Dohna. Oprócz niebywałego pałacu mieścił się tam również ogromny park z licznymi alejkami i romantycznymi zakątkami. Niestety praktycznie wszystko zostało zniszczone podczas II wojny światowej. Pozostały jedynie ruiny. Choć i te robią spektakularne wrażenie! Więcej o tym miejscu przeczytasz tu: Malownicze ruiny schowane w niewielkiej wsi. Widok zapiera dech w piersiach! [FOTO]
Rajski półwysep na największym jeziorze w Polsce
Półwysep Szeroki Ostrów to jedno z najpiękniejszych miejsc na jeziorze Śniardwy. Z niewielkiej skarpy nad brzegiem jeziora można podziwiać malownicze widoki zapierające dech w piersiach. Więcej o tym niesamowitym miejscu przeczytasz tu: Rajski półwysep na największym jeziorze w Polsce. Widoki niesamowite! [ZDJĘCIA]
Zamek w Reszlu
Zamek w Reszlu położony jest nad brzegiem rzeki Sajny, w południowo-wschodniej części miasta. Powstał w latach 1350–1401. Był wielokrotnie oblegany i kilkakrotnie zdobywany przez wojska polskie i krzyżackie. W XIX wieku zamek zaadaptowano na więzienie i dopiero po II wojnie światowej postanowiono gruntownie go odrestaurować. Obecnie na zamku mieści się m.in. oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, hotel i restauracja.
Magiczne miejsca na Warmii i Mazurach
Polecamy także zobaczyć nasze zestawienie magicznych miejsc na Warmii i Mazurach: Magiczne miejsca na Warmii i Mazurach. TOP 12, które musisz zobaczyć [GALERIA]